Thursday, September 28, 2023

घ्याङलेख गाउँपालिकामा बालविवाह विरुद्ध स्थानिय एक जुट

यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान

काठमाडौं— हाल मनसुनको न्यून चापीय रेखा सरदर स्थानको दक्षिणतर्फ अवस्थित छ ।  जसको प्रभावले हाल...

एमालेको प्रदेश अधिवेशन : बाग्मतीमा आज मतदान, कर्णालीमा बन्द सत्र शुरु हुँदै

काठमाण्डाै - नेकपा एमालेको प्रदेश अधिवेशन अन्तर्गत आज बाग्मतीमा मतदान हुँदैछ । त्यस्तै कर्णालीमा बन्दसत्र शुरु हुँदैछ । बाग्मती प्रदेश अधिवेशनअन्तर्गत नेतृत्व चयनका...

विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लेबल’मा भारतीय आयकरको छापा, राजस्व छलीको आशङ्का

काठमाडौं— भारतीय आयकर विभागले नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य एवं प्रतिनिधि सभा सदस्य विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लोबल’को जयपुर कार्यालयमा छापा हानेको छ । 

मधेश प्रदेशमा भोलि सार्वजनिक बिदा

जनकपुरधाम - पैगम्बर मोहम्मदको जन्मदिनको अवसरमा मधेश सरकारले बिहीबार प्रदेशभर सार्वजनिक बिदा दिएको छ ।

सुनकोशी ९ मा नमुना विद्युतिकरणको सार्वजनिक सुनुवाई

ओखलढुंगा - ओखलढुंगाको सुनकोशी गाउँपालिका–९ मा उज्यालो वडा अभियानको विद्युतिकरणबारे सार्वजनिक सुनुवाई गरिएको छ । सुनकोशी गाउँपालिका–९ का संस्थापक वडाअध्यक्ष झनक कुमार...

सिन्धुली – घ्याङलेख गाउँपालिकामा बालविवाह विरुद्ध स्थानियले आवाज उठाउने भएका छन् । बालविवाह न्यूनिकरणका लागि समुदाय परिचालन कार्यक्रममा स्थानिय र सरोकारवालाले आफ्नो टोल तथा वडामा बालविवाह हुन नदिने प्रतिवद्धता गरेका हुन् ।

बालविवाहले समाजमा नकारात्क असर पारिरहेको भन्दै बालविवाह न्यूनिकरणका लागि सबै एक जुट हुनुपर्ने घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का वडा सदस्य बसन्त नाराय तामाङ्गले बताउनुभयो । “बालविवाह रोक्न सबै एक जुट हुनुपर्दछ । जनचेतनाको कमी भएकाले हाम्रो वडामा बालविवाह दिनप्रतिदिन बढ्दै गएको छ ।

यस्तो कार्यक्रम प्रत्येक विद्यालय स्तरमा संचालन गर्न सके केहि हर्द सम्म बालविवाह रोकिने थियो ।” उहाँले भन्नुभयो । घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर ५ नेत्रकाली मा.विका कक्षा ९ र १० मा पढ्ने धेरै विद्यार्थीले विवाह गरिसकेको सोहि विद्यालयका शिक्षक समसेर बहादुर सुनुवारले बताउनुभयो । मुख्यत चेतनाको कमि साथै गरिबि र समाजले बालविवाह सहजै स्वीकारेको कारण वालविवाह धेरै हुने गरेको उहाँले बताउनुभयो । उहाँले बालविवाह रोक्नका लागि विद्यार्थीलाई नै सचेत गराउनु पर्ने बताउनुभयो ।

साथै शिक्षक सुनुवारले आगामी दिनमा आफ्नो विद्यालयका विद्यार्थीलाई बालविवाह बारे जानकारी दिने तथा त्यसको समस्या बारे जानकारी दिने र बालविवाह हुन लागेको थाहा पाएमा खबरदारी गर्ने प्रतिवद्धता गर्नुभयो । सोहि वडाका वडा अध्यक्ष ज्ञान बहादुर सिजाली मगरले बालविवाह कानुनी अपराध भएकाले यसलाई रोक्न सबै एक जुट हुनुपर्ने बताउनुभयो ।

उहाँले बालविवाह मुक्त वडा बनाउने समेत प्रतिवद्धता गर्नुभयो । वडा नम्बर ५ मा बालविवाह न्यूनिकरणका लागि वडा सदस्य बसन्त नाराय तामाङ्गको अध्यक्षतामा चार सदस्य समिति गठन भएको छ । उक्त समितिले बालविवाह हुन नदिन र बालविवाह भएको थाहा पाएमा सम्बन्धीत निकायमा जानकारी गराउने छ ।

घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर ३ नेत्रकाली मा.विका विद्यार्थीले बालविवाह विरुद्ध खबरदारी गर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गरेका छन् । बालविवाहले पछि नकारात्मक असर पार्ने जानकारी पाएपछि त्यहाँका स्थानिय, शिक्षक, विद्यार्थीले बालविवाहलाई बहिस्कार गर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गरेका हुन् । वडा नम्बर ३ का वडा अध्यक्ष निश्चिल सुनवारले बालविवाह न्यूनिकरणका लागि आफु लागि पर्ने प्रतिवद्धता गर्नुभयो । वडा नम्बर ३ मा बालविवाह न्यूनिकरणका लागि वडा अध्यक्ष निश्चल सुनुवारको अध्यक्षतामा चार सदस्य गठन भएको छ ।

बालविवाह हुन नदिने घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर २ स्थानिय, विद्यार्थी र सरोकारवाला निकायले प्रतिवद्धता गरेका छन् । वडा नम्बर दुइका वडा अध्यक्ष रोशन भ्लोनले समाजमा बढ्दोरुपमा देखिएको बालविवाह न्यूनिकरणका लागि सबै लागि पर्नुपर्ने बताउनुभयो । बालविवाह न्यूनिकरणका लागि विषेश योजना बनाइ अगाडि बढने समेत उहाँले प्रतिवद्धता गर्नुभयो । वडा नम्बर दुईमा बालविवाह न्यूनिकरणका लागि मा. वि मरिण हायुटार विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष लाल बहादुर बलको अध्यक्षता चार सदस्य समिति गठन भएको छ ।

घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर १ का वडा अध्यक्ष सोम बहादुर भोलनले वडामा बालविवाह विरुद्धको सचेतना कार्यक्रम संचालन गर्ने बताउनुभयो । “बालविवाहको कारण, समस्या र समाधानका बारेमा जानकारी गराउने यस्तै कार्यक्रम वडाका विभिन्न ठाउँमा संचालन गर्नका लागि आगामी दिनमा वडाबाट बजेट छुटाउने छु ।

चेतनाको कमीकै कारण बालविवाह बढेकाले यस्तो कार्यक्रममले केहि हर्द सम्म बालविवाह न्यूनिकरण हुने छ ।” उहाँले भन्नुभयो । बालविवाह न्यूनिकरणका लागि वडा नम्बर १ का वडा सदस्य राम कुमार थिङ्गको अध्यक्षतामा चार सदस्य समिति गठन भएको छ ।

घ्याङलेख गाउँपालिकाको आयोजना र सगुन सौगात मिडिया प्रालिको सहआयोजनामा घ्याङलेख गाउँपालिका वडा नम्बर १, २, ३ र ५ मा बालविवाह न्यूनिकरणका लागि समुदाय परिचालन कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो । कार्यक्रममा बालविवाह हुनुको प्रमुख कारण, त्यसले निम्त्याउने समस्या र समाधानको विषयमा छलफल भएको थियो ।

Hot Topics

यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान

काठमाडौं— हाल मनसुनको न्यून चापीय रेखा सरदर स्थानको दक्षिणतर्फ अवस्थित छ ।  जसको प्रभावले हाल...

एमालेको प्रदेश अधिवेशन : बाग्मतीमा आज मतदान, कर्णालीमा बन्द सत्र शुरु हुँदै

काठमाण्डाै - नेकपा एमालेको प्रदेश अधिवेशन अन्तर्गत आज बाग्मतीमा मतदान हुँदैछ । त्यस्तै कर्णालीमा बन्दसत्र शुरु हुँदैछ । बाग्मती प्रदेश अधिवेशनअन्तर्गत नेतृत्व चयनका...

विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लेबल’मा भारतीय आयकरको छापा, राजस्व छलीको आशङ्का

काठमाडौं— भारतीय आयकर विभागले नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य एवं प्रतिनिधि सभा सदस्य विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लोबल’को जयपुर कार्यालयमा छापा हानेको छ । 

Related Articles

यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान

काठमाडौं— हाल मनसुनको न्यून चापीय रेखा सरदर स्थानको दक्षिणतर्फ अवस्थित छ ।  जसको प्रभावले हाल...

एमालेको प्रदेश अधिवेशन : बाग्मतीमा आज मतदान, कर्णालीमा बन्द सत्र शुरु हुँदै

काठमाण्डाै - नेकपा एमालेको प्रदेश अधिवेशन अन्तर्गत आज बाग्मतीमा मतदान हुँदैछ । त्यस्तै कर्णालीमा बन्दसत्र शुरु हुँदैछ । बाग्मती प्रदेश अधिवेशनअन्तर्गत नेतृत्व चयनका...

विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लेबल’मा भारतीय आयकरको छापा, राजस्व छलीको आशङ्का

काठमाडौं— भारतीय आयकर विभागले नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य एवं प्रतिनिधि सभा सदस्य विनोद चौधरीको ‘सीजी कर्प ग्लोबल’को जयपुर कार्यालयमा छापा हानेको छ ।