Thursday, October 6, 2022

विकाससँगै रोजगारीको अवसर

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...

कमलामाई नगरपालिकामा निशुल्क रेबिज खोप कार्यक्रम संचालन

सिन्धुली - सिन्धुलीको कमलामाई नगरपालिकाले १६ औ विश्व रेबिज दिवसको अबसरमा निशुल्क रेबिज खोप कार्यक्रम संचालन गरिरहेको छ । हिजो बिहिबार...

सिन्धुलीको चपौलीमा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना

सिन्धुली - सिन्धुलीको कमलामाई ३ चपौलीमा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना गरिएको छ ।

उर्मिला भट्टराई , सिन्धुली
सिन्धुलीको मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेकि भगबति माझि विहान उठ्ने वित्तिकै काममा जान हतार गर्छिन् । विहान सात नबज्दै उनी घरको सबै काम सकेर नजिकको मदनभण्डारी राजमार्ग सफा गर्न पुग्छीन् । मेलापात गरेर घरखर्च जुटाउने विक अहिले सडक छेउका फोहोर बडाल्ने तथा नाला सफा गर्ने काममा भ्याई नभ्याई छिन् । उक्त काम पाएको उनले एक महिना भयो । उनी विहान सात बजेदेखि साझ ५ बजे सम्म राजमार्गमा काम गर्ने सुनाउँछिन् । “एक महिना भयो यहाँ काम गर्न थालेको, घरनजिकै छ । खाजा खाना पनि घरबाटै ल्याइदिनुहुन्छ । काम पनि धेरै अफठ्यारो छैन ।” उनले भनिन् । राजमार्गमा काम पाएपछि उनलाई दैनिकी चलाउन पनि सहज भएको छ । “मेलापातमा विहान देखि काम गर्दा कम पैसा पाइथ्यो । खेति लगाउने समयमा मात्र काम पाइन्थ्यो । अहिले यहाँ काम पनि सजिलै छ । पैसा पनि राम्रो पाइरहेको छ । कमलामाई नगरपालिका ४ खट्टार सम्मको सडक सफा गर्ने काम छ । अझै केहि समय यहि काम हुन्छ ।” उनले भनिन । मेलापात गरेर दैनिक चार सय रुपैया कमाउने उनी अहिले दैनिक आठ सय कमाउछिन् । भगवतिका दुइ छोरा छन् । छोरालाई पढाउ साथै घरखर्च उनले नै धान्ने छिन् । भगवतिलाई छोराले पनि स्कुल विदाको समयमा सघाउने गर्दछ । “कहिले काहिँ विदाको समयमा छोरा पनि म सँगै काम गर्न यहाँ आउँछ । काम धेरै अफठ्यारो नभएकाले छोराले पनि गर्न सक्छ ।”

कामका लागि विभिन्न ठाउँ पुगेकि मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेकि मंगलि माझि पनि घरनजिकै काम पाएपछि खुसि छिन् । “घर छाडेर कामका लागि धेरै सहर पुगे । धेरै थरिका काम पनि गरियो । घर सफा गर्ने देखि लुगा धुने तथा काठमाडौँको एक मन्दिरमा सफा गर्ने काम गरे । आफ्नै ठाउँमा काम पाउने भने पछि अहिले सबै छोडेर यहाँ काम गर्न आएको हुँ ।” उनले भनिन् । एक महिना देखि राजमार्गमा काम गरिरहेकि मंगली अन्य काम भन्दा सजिलो साथै पैसा पनि राम्रो पाएको भन्दै खुसि व्यक्त गर्छिन् ।

मरिण गाउँपालिका ७ कै अनिता माझि पनि राजमार्गमा काम पाएपछि घर खर्च चलाउन सजिलो भएको बताउछिन् । “घर नजिकै पनि छ । खानाको लागि पैसा खर्च हुदैन् । जति कमाएको छ, त्यो सबै बच्छ । बाहिर भयो भने चाहि खाना, बस्नमै कमाएको पैसा खर्च हुन्थ्यो ।” उनले भनिन् । । मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेका २५ जना भन्दा बढी महिलालले निर्माणधीन सडकको नाला तथा छेउ सफा गर्ने काम पाएका छन् । कामका लागि घरपरिवार छाडेर सहर गएका स्थानिय गाउँमै काम पाएपछि खुसि भएका छन् । ज्यालामा काम गर्ने मजदुर अहिले आफ्नै ठाउँमा काम गर्न व्यस्त देखिएका छन् । निर्माणधीन सुनकोशीमरिण ड्राभसन साथै मदन भण्डारी राजमार्गमा हजारौँ युवाले काम पाएका छन् ।

Hot Topics

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...

Related Articles

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...