Tuesday, February 7, 2023

विकाससँगै रोजगारीको अवसर

सन्दीपविरुद्धको निवेदनको सुनवाइ आज

काठमाण्डाै – बलात्कारको अभियोग लागेका क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेविरुद्ध सर्वोच्च अदालतमा परेको मुद्दाको पहिलो सुनवाइ आज शुक्रवार हुने भएको छ । 

सुनको भाउ आज १४ सय रुपैयाँले घट्यो

काठमाण्डाै – हिजो बिहीवार भाउ बढेर अहिलेसम्मकै उच्च मूल्यमा पुगेको सुनको भाउ आज शुक्रवार भने तोलामा १४ सय रुपैयाँले घटेको छ ।

हिउँदे वर्षा नहुदा किसान चिन्तामा

सिन्धुली - कमलामाई नगरपालिका ४ का सन्तोष ढकालले गत वर्ष पुष अन्तिम मै खेतमा गहुँ छरि सक्नुभएको थियो । समयमा गहुँ...

सिन्धुलीमा परालको गुन्द्री लोप हुँदै

सिन्धुली - पछिल्लो समय रेडिमेट सामग्रीको प्रयोग बढेसँगै सिन्धुलीमा हातले बनाइने तथा बुन्ने परम्परा हराउँदै जान थालेको छ । बजारमा सजिलै...

कमला नदिमा माछा मार्न विष हाले साढे सात हजार जरिवाना

सिन्धुली - कमलामा नदिनमा माछा मार्न विष हाले साढे सात हजार जरिवाना साथै कानुन अनुसार कारबाहि गर्ने दुधौली नगरपालिका वडा नम्बर...

उर्मिला भट्टराई , सिन्धुली
सिन्धुलीको मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेकि भगबति माझि विहान उठ्ने वित्तिकै काममा जान हतार गर्छिन् । विहान सात नबज्दै उनी घरको सबै काम सकेर नजिकको मदनभण्डारी राजमार्ग सफा गर्न पुग्छीन् । मेलापात गरेर घरखर्च जुटाउने विक अहिले सडक छेउका फोहोर बडाल्ने तथा नाला सफा गर्ने काममा भ्याई नभ्याई छिन् । उक्त काम पाएको उनले एक महिना भयो । उनी विहान सात बजेदेखि साझ ५ बजे सम्म राजमार्गमा काम गर्ने सुनाउँछिन् । “एक महिना भयो यहाँ काम गर्न थालेको, घरनजिकै छ । खाजा खाना पनि घरबाटै ल्याइदिनुहुन्छ । काम पनि धेरै अफठ्यारो छैन ।” उनले भनिन् । राजमार्गमा काम पाएपछि उनलाई दैनिकी चलाउन पनि सहज भएको छ । “मेलापातमा विहान देखि काम गर्दा कम पैसा पाइथ्यो । खेति लगाउने समयमा मात्र काम पाइन्थ्यो । अहिले यहाँ काम पनि सजिलै छ । पैसा पनि राम्रो पाइरहेको छ । कमलामाई नगरपालिका ४ खट्टार सम्मको सडक सफा गर्ने काम छ । अझै केहि समय यहि काम हुन्छ ।” उनले भनिन । मेलापात गरेर दैनिक चार सय रुपैया कमाउने उनी अहिले दैनिक आठ सय कमाउछिन् । भगवतिका दुइ छोरा छन् । छोरालाई पढाउ साथै घरखर्च उनले नै धान्ने छिन् । भगवतिलाई छोराले पनि स्कुल विदाको समयमा सघाउने गर्दछ । “कहिले काहिँ विदाको समयमा छोरा पनि म सँगै काम गर्न यहाँ आउँछ । काम धेरै अफठ्यारो नभएकाले छोराले पनि गर्न सक्छ ।”

कामका लागि विभिन्न ठाउँ पुगेकि मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेकि मंगलि माझि पनि घरनजिकै काम पाएपछि खुसि छिन् । “घर छाडेर कामका लागि धेरै सहर पुगे । धेरै थरिका काम पनि गरियो । घर सफा गर्ने देखि लुगा धुने तथा काठमाडौँको एक मन्दिरमा सफा गर्ने काम गरे । आफ्नै ठाउँमा काम पाउने भने पछि अहिले सबै छोडेर यहाँ काम गर्न आएको हुँ ।” उनले भनिन् । एक महिना देखि राजमार्गमा काम गरिरहेकि मंगली अन्य काम भन्दा सजिलो साथै पैसा पनि राम्रो पाएको भन्दै खुसि व्यक्त गर्छिन् ।

मरिण गाउँपालिका ७ कै अनिता माझि पनि राजमार्गमा काम पाएपछि घर खर्च चलाउन सजिलो भएको बताउछिन् । “घर नजिकै पनि छ । खानाको लागि पैसा खर्च हुदैन् । जति कमाएको छ, त्यो सबै बच्छ । बाहिर भयो भने चाहि खाना, बस्नमै कमाएको पैसा खर्च हुन्थ्यो ।” उनले भनिन् । । मरिण गाउँपालिका ७ बाह्रविशेका २५ जना भन्दा बढी महिलालले निर्माणधीन सडकको नाला तथा छेउ सफा गर्ने काम पाएका छन् । कामका लागि घरपरिवार छाडेर सहर गएका स्थानिय गाउँमै काम पाएपछि खुसि भएका छन् । ज्यालामा काम गर्ने मजदुर अहिले आफ्नै ठाउँमा काम गर्न व्यस्त देखिएका छन् । निर्माणधीन सुनकोशीमरिण ड्राभसन साथै मदन भण्डारी राजमार्गमा हजारौँ युवाले काम पाएका छन् ।

Hot Topics

सन्दीपविरुद्धको निवेदनको सुनवाइ आज

काठमाण्डाै – बलात्कारको अभियोग लागेका क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेविरुद्ध सर्वोच्च अदालतमा परेको मुद्दाको पहिलो सुनवाइ आज शुक्रवार हुने भएको छ । 

सुनको भाउ आज १४ सय रुपैयाँले घट्यो

काठमाण्डाै – हिजो बिहीवार भाउ बढेर अहिलेसम्मकै उच्च मूल्यमा पुगेको सुनको भाउ आज शुक्रवार भने तोलामा १४ सय रुपैयाँले घटेको छ ।

हिउँदे वर्षा नहुदा किसान चिन्तामा

सिन्धुली - कमलामाई नगरपालिका ४ का सन्तोष ढकालले गत वर्ष पुष अन्तिम मै खेतमा गहुँ छरि सक्नुभएको थियो । समयमा गहुँ...

Related Articles

सन्दीपविरुद्धको निवेदनको सुनवाइ आज

काठमाण्डाै – बलात्कारको अभियोग लागेका क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेविरुद्ध सर्वोच्च अदालतमा परेको मुद्दाको पहिलो सुनवाइ आज शुक्रवार हुने भएको छ । 

सुनको भाउ आज १४ सय रुपैयाँले घट्यो

काठमाण्डाै – हिजो बिहीवार भाउ बढेर अहिलेसम्मकै उच्च मूल्यमा पुगेको सुनको भाउ आज शुक्रवार भने तोलामा १४ सय रुपैयाँले घटेको छ ।

हिउँदे वर्षा नहुदा किसान चिन्तामा

सिन्धुली - कमलामाई नगरपालिका ४ का सन्तोष ढकालले गत वर्ष पुष अन्तिम मै खेतमा गहुँ छरि सक्नुभएको थियो । समयमा गहुँ...