Thursday, October 6, 2022

यस वर्षको बजेटमा कृृषि र शिक्षा क्षेत्रलाई पहिलो प्राथमिकता दिएका छौं

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...

कमलामाई नगरपालिकामा निशुल्क रेबिज खोप कार्यक्रम संचालन

सिन्धुली - सिन्धुलीको कमलामाई नगरपालिकाले १६ औ विश्व रेबिज दिवसको अबसरमा निशुल्क रेबिज खोप कार्यक्रम संचालन गरिरहेको छ । हिजो बिहिबार...

सिन्धुलीको चपौलीमा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना

सिन्धुली - सिन्धुलीको कमलामाई ३ चपौलीमा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना गरिएको छ ।

कमलामाई नगरपिालिकाका प्रमुख खड्गवहादुर खत्री निर्वाचित भएको ४ वर्ष पुरा भएको छ भने पाँचौं तथा अन्तिम वर्षको निती तथा कार्यक्रम र बजेट आउँदो असार १० गते सार्वजनिक गर्ने तयारीमा जुटेकाछन् । नेकपा एमालेबाट निवार्चित उनले दैनिक रुपमा ज्याला मजदुरी गर्नेहरुलाई स्वास्थ्य बिमा, पाठेघर, आङखस्ने र मोतिया बिन्दुको निःशुल्क अपरेशन गराउँदै आएकाछन्भने शिक्षामा एकरुपता ल्याउनका लागि कदमहरु चालेकाछन् । समाजवादी यात्राका लागि शिक्षा र स्वास्थ्यमा जनताको सहज पहुँच अनिवार्य भएका बेला उनले आफ्नो कार्यकाललाई त्यसैतर्फ केन्द्रीत गरेकाछन् । आसन्न बजेट अधिवेशनमा केन्द्रीत रहेर सन्देश जनप्रियले गरेको कुराकानीको सम्पादित अंश ।

कमलामाई नगरपालिकाले आउँदो असार १० गते नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गर्दैछ, नीति तथा कार्यक्रममा कस्ता कस्ता कुरालाई प्राथमिकता दिनुभएको छ ?
कोरोना संक्रमणको दोस्रो लहरको बीचमा जनताको जीवन रक्षाका लागि निरन्तर लागिरहेका छौं । आर्थिक वर्ष २०७८÷०७९ का लागि हामीले कृषि र शिक्षालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेकाछौं । विगतका अधुराकामलाई पनि यस वर्ष पुरा गर्नुपर्ने दायित्व हामीसँग छ भने पूर्वाधार विकासका कामलाई पनि प्राथमिकताका साथ अगाडि बढाउनु पर्नेछ ।
कोरोना संक्रमणको बढ्दो लहरसँगै त्यसलाई सचेततापूर्वक लड्न र त्यसलाई परास्त गर्ने स्वास्थ्यका न्यूनतम् मापदण्डहरु पालना गराउने र पर्याप्त स्वास्थ्य सामाग्री प्रयोगगर्दै सचेतना अबगाडि बढाउने कुरालाई हामीले प्राथमिकतामा राखेका छौं । शिक्षा, कृषि, पूर्वाधार विकास र स्वास्थ्यनैं हाम्रो प्राथमिकताका क्षेत्रहरु हुन् । शिक्षा क्षेत्रको बिकास बिना सगम्र क्षेत्रको विकास संभव नहुने र हामीले परिकल्पना गरेको समाजवादी यात्रा पनि तय गर्न नसकिने भएकाले कृषि, भौतिक पूर्वाधारसँगै कोरोना संक्रमणका बिरुद्ध लड्ने योजना बनाएका छौं ।
त्यसैगरी हामीले बनाएका डिपिआरहरु मध्ये केहीमा काम गर्न सकिरहेका छैनौं । केउरे–केरावारी सडक, एकपाखे–सुनडांडा सडक, फिटिङ–भिरगाउँ र वडा नं.१ को डाँडी गुराँसेको रिङरोड सडकलाई अगाडि बढाउन प्रदेश सरकारलाई अनुरोध गरेकाछौं । त्यसैगरी डिपिआर गरेको केही साना सडकहरु आफैंले बनाएका छौं र केही पुरा हुने चरणमा छन् । त्यस्तै केही ठाउँमा डिपिआर गर्न वाँकीनैं छन् । निर्माण कार्य जारी रहेको कमलामाई १० को कालोपत्रे सडकको निरन्तरताका लागि हामीले प्रदेश सरकारलाई अनुरोध गरिसकेका छौं ।
त्यस्तै हामी निर्वाचित भएर आएपछि ५ वटा सहरी स्वास्थ्य क्लिनिकमा पक्की भवन भनेकाछन् भने बाँकी रहेकालाई पनि व्यवस्थित र सुदृढ बनाउने क्रममा हामी निरन्तर लागिरहेका छौं । वडा नं. १३ मा रहेको आयुर्वेद अस्पताल भवनको निर्माण कार्य पुरा भएको छ ।
त्यसैगरी पर्यटकीय दृष्टिले हेर्दा कमलामाई नगरपालिका भित्र रहेको सिन्धुलीगढी, कमलामाई मन्दिर, कालीमाई, सिद्धवावा मन्दिर, आजाद पिकनिक स्पोट आदीले यस क्षेत्रको नामलाई चिनाईरहेको छ । सिद्धवावा मन्दिर जाने बाटोमा समस्या छ, त्यसको पनि हामीले डिपिआर बनाएर अगाडि बढाइसकेका छौं समग्रमा भन्नुपर्दा हामीले जनमुखी कामहरुलाईनैं अगाडि बढाउने तयारी गरिसकेका छौं ।
तपाईको कार्यकालको यो अन्तिम बजेट पनि हो यो । तपाई निर्वाचित भएको ४ वर्ष पुरा भएको छ । यस्तो अबस्थामा आउन लागेको नीति तथा कार्यक्रमले निर्वाचनका बेला तपाईले मतदाताको दैलोमा गरेका प्रतिवद्धता र चुनावी घोषणापत्रमा उल्लेख भएका सबै कुराहरु पुरा भइसक्छन् त ?
तपाईले सही कुराको उठान गर्नुभयो । मेरो कार्यकालको अन्तिम बजेट भएकाले आफ्ना प्रतिवद्धता र चुनावी घोषणापत्रमा उल्लेख भएका कुराहरुलाई पुरा गराउने दायित्व हुन आउँछ । निर्वाचनका बेला गरेका प्रतिवद्धताहरु र नेकपा एमालेको चुनावी घोषणापत्रमा उल्लेख भएका कुराहरु सबै पुरा हुने अबस्था मैंले देखेको छैन । तर ८० प्रतिशत कामहरु भने यो बजेटबाट पुरा पुरा हुनेछन् भन्ने कुरामा म विश्वस्त छु । त्यस बेलाको चुनावी घोषणापत्रमा उल्लेख भएका केही कामहरु पुरा नभएपनि स्थानीय स्तरमा भएका समस्याहरु, विकास निर्माणसँग जोडिएका थुप्रै कामहरु पुरा भएकाछन् ।
ति घोषणापत्र र व्यक्तिगत प्रतिवद्धतापत्रमा उल्लेख भएका जनजिविकाका सवालहरु किन पुरा हुन सकेनन् त ?
म निर्वाचनका क्रममा जनताको दैलोमा नेकपा एमालेको चुनावी घोषणापत्र थियो भने अर्कातिर मेरो आफ्नै प्रतिवद्धताहरु पनि थिए । मैंले व्यक्तिगत रुपमा गरेको, स्थानीय पार्टी कमिटीले बनाएको घोषणापत्रलाई अक्षरस पुरा गराउन कठिन हुनेरहेछ । यी सम्पूर्ण प्रतिवद्धताहरु पुरा गराउन मुख्य रुपमा बजेटकै समस्या पर्नेरहेछ । प्रदेश र संघीय सरकारले पठाएका योजनाहरुको सिलिङ तोकिने र स्थानीय निकायमा आवशयक्ताहरु धेरै हुनुका साथै सिमित बजेटका कारणले भनेजति काम हुन नसक्ने रहेछ । यसले गर्दा हामीले घोषणापत्रमा लेखिएका कुरालाई सम्वोधन गर्नका लागि संघ र प्रदेशलाई अनुरोध गरेर पठाएका हुन्छौं, तर माथिबाट हामीले पठाएका सबै योजनाहरुलाई स्वीकार गरेर बजेट आएको हुँदैन त्यही कारणले पनि केही केही कुरा छुटेका हुन् ।
त्यसैगरी निर्वाचनका बेला हामीले जे कुरा बोल्यौं, ती कुराहरु बाहिरका कुरा पनि बोलिएको हुँदोरहेछ, भन्ने कुरा निर्वाचित भएर आइसकेपछि मात्रै थाहा पायौं । त्यसले पनि हामीमा हामीले बोलेका र लेखेका कुराहरु पुरा हुनमा समस्या देखिएको हो ।
कोरोना महामारीकै बीचमा बजेट अधिवेशन हुँदैछ, यस्तो अबस्थामा कसरी कामहरु अगाडि बढाउनुहुन्छ ?
अघिल्लो वर्षको कोरोना लहरबाट हामीले पाठ सिक्यौं । फागुन चैतबाट कोरोनाको लहर आउने र बैशाख जेठसम्म जाँदा यसले हाम्रो विकास निर्माणमा असर पार्ने रहेछ । कोरोना रोकथाम र नियन्त्रणका लागि बजेटको आवश्यक्ता पर्ने भन्दा पनि नियमको पालना गर्दा यो रोग नियन्त्रण हुने रहेछ । यो जान्दा जान्दैपनि हामीले नगरबासीको जीवन रक्षालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेरनैं खोप ल्याउने प्रयत्न गरेका थियौं । तर हामीलाई खोप किन्ने अनुमतिनैं दिइएन । संघीय सरकारलेनैं खोपको ब्यवस्था गर्ने भनेपछि हाम्रो प्रयासले काम गरेन । यदी हामीलाई खोप किन्ने अनुमतिपाएको भए सम्पूर्ण नगरवासीलाई पुग्ने खोप ल्याउने थियौं । तर हामीले नगरपालिका हेल्थपोष्ट, सहरी स्वास्थ्य क्लिनिकबाट निःशुल्क बितरणहुने ज्वरोका लागि अति आवश्यक पर्ने औषधीहरुमा भने कुनै पनि कमी हुनदिने छैनौं ।
प्रसंग बदलौं, अहिलेको राजनैतिक अबस्थालाई कसरी नियाली रहनुभएको छ ?
मुलुकको अहिलेको राजनैनिक अबस्थानैं बिग्रिएको छ । कोरोना महामारीका बिरुद्ध एक भएर लड्नुपर्ने राजनैतिक दल र नेताहरुको मन बिभाजित भएकाछन् । राजनैतिक दलहरु आन्तरिक किचलोबाट बिखण्डनको संघारमा पुगेकाछन् । जसले गर्दा जनताका कामहरु गर्न निकै कठिन भएकाछन् ।
विकास निर्माणमा अबरोध सिर्जना भएकाछन् । विकास निर्माणमा ध्यान केन्द्रीत गर्नुपर्ने नेताहरु, जनप्रतिनिधीहरुमाथि राजनैतिक दबाब र उनीहरुमाथि भएका खिचातानीले विकास निर्माणमा अबरोध भएकैछन् । त्यसैले भन्ने गरिन्छः राजनीतिको मुहान सफा नहुँदासम्म त्यसले सबैतिर फोहोर पार्ने रहेछ । मुलुकको अहिलेको राजनैतिक संकटको निकास छिटो निस्कन जरुरीछ । यदी यसको निकास छिटो निस्केन भने त्यसको असर स्थानीय निकायले ल्याउने तयारी गरेको बजेटमा असर पर्ने निश्चितछ । बागमती प्रदेशबाट साझा रुपमा बजेट ल्याउने एउटा सुरुवात भएको छ । नेकपा एमाले एक ढिक्का भएर जानुपर्छ भन्ने मान्यताका साथ नीति तथा कार्यक्रम पास भएको छ, त्यसबाट अन्यत्रपनि पाठ सिक्दै राजनैतिक दलका बीचमा समन्वय र सहकार्य भएर अगाडि बढ्नेहो भने अझै केही बिग्रिएको छैन, त्यसैले अन्योलपूर्ण राजनैकित अबस्थाको छिटो निकास दिनु पर्छ ।
तपाई त नेकपा (एमाले) सिन्धुलीको जिम्मेवार नेतृत्व पनि हो, एमाले बिग्रिएको छ पनि भन्नुभएको । अब यो बिग्रिएको एमालेलाई सही बाटोमा ल्याउने के उपाय देखिरहनु भएको छ त ?
देश संविधानसम्मत सञ्चालन गर्ने हो भने त्यही सही ढंगले चल्छ, त्यस्तै राजनैतिक दल पनि आ आफ्ना महाधिवेशनले पारित गरेका राजनैतिक दस्तावेज, विधान, तथा कार्यक्रमलाई पालना गरेर गइयोभने, त्यसको सही किसिमले विश्लेषण गरेर अगाडि बढियोभने समस्याहरु कमै आउँछन् । तर यहाँ त हामी हाम्रो अनुकुलले संविधानको व्याख्या गर्न थाल्यौंभने, राजनैतिक दलका दस्तावेजलाई आफु अनुकुल प्रयोग गर्न लाग्यौंभने संकट त आइहाल्छ नि ? हाम्रो पार्टीलाई एकिकृत हुनका लागि अदालतले बाटो खोलिदिएको छ । नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई आ–आफ्नै पार्टीको रुपमा स्थापित गरिदिएपछि, नेकपा एमालेको ९औं महाधिवेशन र त्यसले पारित गरेका विधी विधानलाई पालना गर्ने भनिसकेपछि हामी अगाडि बढ्न सक्छौं ।
नेकपा एमाले तपाईले भनेकै बाटोबाट अगाडि बढ्छ र त्यसलाई दुबै पक्षले इमान्दारिताका साथ कार्यान्वयनमा लैजान्छन् त ?
राजनीतिमा असंभव भन्ने कुरा हुँदैन । त्यसमाथि हामी कम्युनिहरु त सँधै आशाबादी हुन्छौं र कहिल्यैं निराश पनि हुँदैनौं । त्यसैले अहिले नीति तथा कार्यक्रमहरु सहज रुपमा पारित हुनु, पार्टी केन्द्रमा नेत्वहरुका बीच घनिभूत छलफल र सम्वादहरु अगाडि बढ्नु र आन्तरिक एकता कमजोर हुँदा विरोधी शक्तिहरुले टाउको उठाउँदारहेछन् भन्ने कुराबाट पाठ सिकेर अगाडि बढेको देखिँदा तमामा एमाले नेता तथा कार्यकर्तामा खुशी छाएको छ । यी सबै प्रयासहरु सार्थक हुनुपर्छ । र पार्टीलाई बिखण्डन गर्ने, आपसी कलह सिर्जना गर्नेहरुदेखी पार्टी नेतृत्व सचेत रहनुपर्छ ।
अनाबश्यक टिका टिप्पर्णी गर्ने, नेतृत्वका विरुद्ध लेख्ने, खुइल्याउने, धेराबन्दीमा पार्ने, काममा अबरोध सिर्जना गर्नेजस्ता कामहरु नगरौं । यसले सिंगो पार्टीलाई क्षति पुग्ने र कार्यकर्ताको मनोबल कमजोर पार्नेकाम हुन्छ । त्यसैले यी सबै गतिविधी बन्द गरेर अगाडि बढौं ।

Hot Topics

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...

Related Articles

गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने

सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाले प्रथम त्रैमासिक सामाजिक सुरक्षा भत्ता बितरण गर्ने भएको छ । गाउँपालिकाको ७ वटै वडामा भत्ता बितरण गर्न लागिएको...

आज सिन्धुलीमा स्कुल दुध दिवस मनाईयो

सिन्धुली - नेपाल डेरी एसोसिएसनले आजबाट ७ औं विश्व स्कुल दुध दिवस मनाउन शुरु सुरु गर्‍यो । ७ गते औपचारिक रुपमा...

सिन्धुलीको भिमानमा सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने

सिन्धुली - विजया दशमी तथा शुभ दीपावली तथा छठ पर्व २०७९को अवसर पारेर सहीद ऋषिराज देवकोटा (आजाद) स्मृति फुटबल प्रतियोगिता हुने...